JURY VERDICT OF 27TH FESTEF

  1. GRAND PRIX “GOLDEN SHEPHERD” for the best domestic film goes to the film “CIPOVKA – The Bread Smiling at Moon”, by JELENA VUKMANOVIC, produced by RTV, for richly documented and nicely weaved study on a particular kind of bread, cipovka, connecting different national traditions in Vojvodina, and being recently recognized as intangible cultural heritage of Serbia.
  2. “SILVER SHEPHERD” for ethnological record is assigned to the film “KISILJEVO VAMPIRE” by NOVICA SAVIC, from RTS, Studio Pozarevac, for an effective record of the attitudes concerning the local vampire controversy, which doesn’t stop exciting and terrifying people, “threatening” to become a cultural heritage of its kind.
  3. “SILVER SHEPHERD” for the best directing  goes to SLADJAN STOJANOVIC for his film “DEJAN”, produced by RTS, Studio Vranje, for classy and visually thought-out narration on a priest having another great and unusual love in his free time;
  4. “SILVER SHEPHERD” for the best script is assigned to SVETLANA MILJANIC for “GALIPOLI SERBS – DULGER NICOLA PROPOSING TO JERA” produced by RTV, for her persistent attitude to presenting Galipoli Serbs, which resulted in a series of valuable TV programs; 
  5. “SILVER SHEPHERD” for the best camera is assigned to ZLATKO DJURDJEVIC, for his work in “DRAGOMIRAC”, produced by TV Centre, Svilajnac, for a thoughtful choice of shots and the image composition, successfully presenting the creativity of a naive farmer painter; 
  6. “SILVER SHEPHERD” for the best editing is assigned to JOVANA FILIPOVIC for her work in “ONE OF A KIND – Female Gusle Player in Serbian Tradition”, produced by RTS, Educational-Scientific Program, for a masterly use of various pictorial materials in narrating on female gusle players and their underestimated contribution in musical heritage of Serbia;
  7. “SILVER SHEPHERD” for the best amateur film is assigned to the film “SANZIANA”, for a careful reconstruction of the elements of the traditional culture of the Vlachs, and for the enthusiasm she invests in her work with young amateur actors;
  8. “GOLDEN SHEPHERD” and Cedric Dallier charter for the best foreign film is assigned toDAVOR BORIC, for the film “FLYING FRIAR”, produced by HRT, Croatia, for an unobtrusive and expressive handling with the elements of the cinematic language in creating a portrait of an extraordinary padre and ethnologist;
  9. “SILVER SHEPHERD” in foreign competition is assigned toLEYLA TOPRAK, from Turkey, for her film “RED HANDKERCHIEF”, for an effectively narrated universal human story on the importance of traditional songs and dances in preserving the identity and human dignity in the harshest life conditions.

The Jury also decides:

  1. Special recognitiongoes to ALEKSANDRA JOVANOVIC and ZARKO JOKSIMOVIC, authors of “ST. GEORGE’S DAY IN THE VANISHED VILLAGE”, for mediatic contribution to reviving traditional culture in an abandoned Serbian village in Kosovo;
  2. Special recognitiongoes to GORDANA PAJIC, author of “THE ALMIGHTY PLUM”, for her comprehensible treatment of the culture of plum cultivation and its traditional treatment;
  3. Special recognitiongoes to IVO KUZMANIC andALEKSEJ PAVLOVSKY for their film “THE HOUSE”, produced by HRT, Croatia, for an inventive cinematic approach, revealing the paradoxes in the preservation of traditional material culture;   
  4. Special recognitiongoes to EVA PIVAC andMATJAZ PINTER , the authors of “ENCHANTED CINEMA”, from Slovenia, for an effective essay on the magical power of cinema, fulfilling the mission of the late anthropologist-cineaste and cinematically connecting different generations of spectators;
  5. Special recognition goes to NOVAK KNEZIC from Visegrad, Bosnia and Herzegovina, for his film “THE LAST BULLOCKIES”, for his impressive use of various filming techniques in rendering of the hardship felt by both men and oxen during their work.

27. FESTEF - CATALOG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27. Festival of Tv Ethnological Films - FESTEF 2018. View PDF:

files/27_FESTEF_KATALOG.pdf

 

 

27th FESTIVAL OF TV ETHNOLOGICAL FILMS - FESTEF 2018.

ПЕТАК07/09/2018 FRIDAY

 

14.00 – укупно трајање /Total Duration67.19

ИЗВАНА, ИЗНУТРА – 90 година Одсјека за етнологију и културну антропологију OUTSIDE, INSIDE- 90 YearsoftheDepartmentofEthnologyandCulturalAnthropology, Иво Кузманић, Алексеј ПавловскиIvo Kuzmanic, Aleksej Pavlovsky, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 29.49 / 2017

ЦРВЕНА МАРАМИЦА REDHANDKERCHIEFKIRMIZIMENDEL, Лејла Топрак, LeylaToprak,ТУРСКА TURKEY, 16.20/ 2017

ЂУРЂЕВДАН У СЕЛУ КОГА НЕМА ВИШЕ  ST. GEORGE'S DAY IN THE VANISHED VILLAGE, Александра Јовановић, Жарко Јоксимовић  Aleksandra Jovanovic, Zarko Joksimovic, РТК2 ПриштинаRTK2 Prishtina, 21.10 / 2018

ПЕЉЕШКИ ПОНОСPONOS ON PELJESAC,Давор БорићDavor Boric, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 26 / 2017

 

17.00– укупно трајање/Total Duration90.00

ТРСТ – ФУДБАЛЕРСКА ПРИЧА TRIESTE – A FOOTBALLER STORY,Новица Савић NovicaSavic, РТС Студио Пожаревац, СРБИЈАSERBIA28.17

ЧУНАРСТВО BOATBUILDING, Драгица Ковачевић Раденовић, Саша Терзић Dragica Kovacevic Radenovic, Sasa Terzic, РТЦГ, ЦРНА ГОРА MONTENEGRO, 23,13/2017

ИЗЛАЗEXIT, Катарина ВолKatharina Woll, ИЗРАЕЛISRAEL 24 / 2017

ПОСЉЕДЊЕ РАБАЏИЈЕ THE LAST BULLOCKIES, Новак КнежићNovak Knezic, БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНАBOSNIA & HERZEGOVINA, 18 / 2017

 

20.00Отварање/ Oppening;

укупно трајање/Total Duration93.07

ЕТНОГРАФСКИ СТУДИЈА АЛГОРИТАМА ETHNOGRAPHIC STUDY OF ALGORITHMS, Далибор Кнап Dalibor Knapp, ЧЕШКА РЕПУБЛИКА CZECH REPUBLIC, 6 / 2017

РЕТКА МЕЂУ СВОЈИМА – Гусларка у српској традицији ONE OF A KIND– Female gusle player in Serbian tradition,Јелена Радовић ЈовановићJelenaRadovicJovanovic, РТС Образовно-научни програм,СРБИЈАSERBIA, 20.44 / 2017

ЗНОЈ SWEAT, Кристин Сноуберд Kristin Snowbird,КАНАДАCANADA, 4.44 / 2016

КИЛО МУВЉИХ КРИЛАONE KILO OF FLY'S WINGSYEK KILOO BALE MAGAS, Реза Собхани, Reza Sobani IRAN IRAN, 28.46 / 2016

ВАМПИРИЗКИСИЉЕВАKISELJEVO VAMPIRE, НовицаСавићNovica Savic, РТССтудиоПожаревац, СРБИЈАSERBIA2.55 / 2018

У СНУ И НА ЈАВИ, ЦЕЛО СЕЛО УМЕТНИЧКО ДЕЛО, THE DREAM AND THE REALITY, ONE VILLAGE, ONE PIECE OF ART, Светлана МиљанићSvetlana Miljanic, РТВ, СРБИЈАSERBIA, 29.58 / 2017

............................................................................................................................................................................................................

 

СУБОТА 08/09/2018SATURDAY

 

11.00 – укупно трајање/Total Duration97.00

ДЕЈАНDEJAN,  Слађан СтојановићSladjan Stojanovic, РТС, дописништво Врање, СРБИЈАSERBIA, 20 / 2017

ЛЕТЕЋИ ФРАТАР,THE FLYING FRIAR, Давор БорићDavor Boric, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 50 / 2017

КАДЂАВОЛИИГРАЈУЗАДЈЕВУWHEN THE DEVILS DANCE FOR THE VIRGINCUANDO LOS DIABLOS BAILAN PARA LA VIRGEN, ХулиоМора, ЕнрикеСармјенто,Julio MoraEnrique Sarmiento ПЕРУPERU, 20 / 2016

САКРЕШТАН (ЦРКВЕЊАК)SACRIST, Лука Клапан Luka Klapan, ХРВАТСКА, 17 / 2018

 

14.00 – укупно трајање/Total Duration99.05

МЕЛКИОР – Краљ од Вал ди Фјеме до Витлејема MELCHIORE - a King from the Val di Fiemme to Bethlehem MELCHIORE - un Re dalla val di Fiemme a Betlemme, Алберто Белтрами, Alberto Beltrami, ИТАЛИЈА ITALY, 15.30/2017

СЕДЕЊЕ SIT, ЈокоОкумура, Yoko Okumura, САДUSA, 12 / 2017

ЈУГОИСТОЧНИПОКРЕТSOUTH EAST MOTIONЛаураСалома, Laura Salomaa, ФИНСКАFINLAND,6 / 2017

БАДЊАК У ПОТКАЉАЈИ CHRISTMAS IN POTKALJAJA, Жарко Јоксимовић Zarko Joksimovic,РТК2 ПриштинаRTK2 Prishtina,32.35 / 2017

МЕЛАMELA,Рагувар Непал & Шива Шаран КоиралаRaghuwar Nepal & Shiva Sharan Koirala, НЕПАЛNEPAL, 7 / 2016

ПЕЉЕШКИ ПОНОСPONOS ON PELJESAC,Давор БорићDavor Boric, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 26 / 2017

 

17.00– укупно трајање/Total Duration93.17

ДАН ЗИДА THE DAY OF THE WALLILGIORNODELMURO, ДанијелеГреко& МауроМаугериDaniele Greco & Mauro MaugeriИТАЛИЈАITALY, 14 / 2017

ДРАГОМИРАЦ DRAGOMIRAC, Предраг Тодоровић, Слађан Богдановић Predrag Todorovic, Sladjan Bogdanovic, ТВ ЦЕНТАР, Свилајнац, СРБИЈАSERBIA, 18 / 2018

ГАЛИПОЉСКИ СРБИ – ЈЕРУ МИ ПРОСИ ДУЛГЕР НИКОЛАGALIPOLI SERBS – DULGER NICOLA PROPOSING TO JERA, Светлана МиљанићSvetlana Miljanic, РТВ, СРБИЈАSERBIA, 26.47 / 2018

ПЕСМА БЕКТАША THE SONG OF BEKTASHI,Гоце Цветановски Goce Cvetanovski, МАКЕДОНИЈА MACEDONIA, 22.35 / 2017

КАД ИМА ШЉИВА ИМА СВЕГАTHEALMIGHTYPLUM, Гордана ПајићGordanaPajic, Ваљево,СРБИЈАSERBIA,11.55 / 2017

 

20.00укупно трајање/Total Duration97.47

САНЗИАНАSANZIANA, Звездана Станојевић ZvezdanaStanojevic, СРБИЈАSERBIA10.46 / 2018

ХИША (КУЋА) THEHOUSE, Иво Кузманић, Алексеј ПавловскиIvoKuzmanic, AleksejPavlovsky, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA,  29.57 / 2018

ЦИПОВКА – хлеб који се смеје на месец CIPOVKA – The Bread Smiling at the Moon, Јелена ВукмановићJelena Vukmanovic, РТВ, СРБИЈА, 20.37 / 2017

РАШЧАРАНИ БИОСКОПDISENCHANTED CINEMA, Ева Пивач, Матјаж Пинтер Eva Pivac, Matjaz Pinter, СЛОВЕНИЈА SLOVENIA, 20 / 2017

КОВАЧКА ВАТРА, BLACKSMITHSFIRE, Добривоје & Добрила Пантелић Dobrivoje& DobrilaPantelic, СРБИЈА SERBIA, 6.27 / 2018

ОДСУТНА РАНА ABSENT WOUND, Марјам Тафакори, Maryam Tafakory,ИРАН IRAN, 10 / 2017

............................................................................................................................................................................................................

 

НЕДЕЉА09/09/2018 SUNDAY

 

09.30 – 13.00ИЗЛЕТ/ Excursion...

 

14.00 –15.00 ОКРУГЛИ СТО/ROUND TABLE

 

17.00– укупно трајање/Total Duration98.39

МОЈ СТРИЦ АРХИМЕД  MY UNCLE ARCHIMEDES, Елисавета Ђина ГеоргиадуElissavet Gina GeorgiadouGRČKA GREECE, 27.45/2018

КАФАНА-МУЗЕЈ,  THE TAVERN – MUSEUM,Борислав Хложан, Милан БелегишанинBorislav Hlozan, Milan Belegisanin,РТВ, СРБИЈАSERBIA, 26.15/2017

ОД ПОЉА ПОЉУ, FROM THE FARM FIELD, Добривоје & Добрила Пантелић Dobrivoje & Dobrila Pantelic, СРБИЈАSERBIA, 13.18 / 2018

ШАРЕ ПРОШЛОСТИ  PATTERNS OF THE PAST, Зоран ПејичићZoran Pejicic, РТРС, БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНАBOSNIA& HERZEGOVINA, 31.26/2016

 

20.00Додела награда, приказ победничког филма

Awarding ceremony, Winner Film Screening

26. FESTEF JURY VERDICT

26th FESTEF

FESTIVAL OF TV ETHNOLOGICAL FILMS

20-22/07/2017

JURY VERDICT

 

NATIONAL COMPETITION

1.   Grand Prix „Golden Shepherd“ for Best National Film: „THE FEAST IN GORNJE LJUBINJE“, by Zarko  Joksimovic;

2.   „Silver Shepherd“ for Best Ethnological Record: OUR PEOPLE, by Svetlana Miljanic, RTV;

3.   „Silver Shepherd“ for Best Direction: THE REJECTS“, by Aleksandar Reljic, RTV;

4.   „Silver Shepherd“ for Best Script:  “IT’S EASIER TO LIE IF YOU ASK FOR ME“, by Jelena Bozovic, RTS – Uzice;

5.    „Silver Shepherd“ for Best Camera: to Zelimir Tot, for “VOJVODINA IN LENS OF RADIVOJE SIMONOVIĆ”, by   Borislav Hlozan, RTV;

6.   „Silver Shepherd“ for Best Editing: to  Predrag Todorovic, for “VINTAGE STAMPED EMBROIDERY”, TV Center, Svilajnac;

7.   „Silver Shepherd“ for Best Amateur Film:  “TALKS ALONG THE ROAD – family of Bora Nikolic in Komiric”, by Dobrivoje & Dobrila Pantelic, Tri D, Donje Brezovice;

 

INTERNATIONAL COMPETITION

8.   „Golden Shepherd“ and the Charter “Cedric Dallier” for Best Foreign Film:  “UZU”, by Gaspard Kuentz, JAPAN; for mastery in the use of cinema language in rendering young participants' deep commitment toa fierce religious ritual;

9.   „Silver Shepherd“ for Foreign Film: “TARIKAT”, by  Jasmijn Schrofer, NETHERLANDS; for an elegantly composed visual poem introducing the viewerstothe subtle levels of transcendence experienced by a female participant in a Sufi ritual.

The Jury also assigns:

1.   Special Recognition: to Zvezdana Stanojevic,  the author of “NUNTA;

2.   Special Recognition to the ethnologists Gordana Pajic, Dragan Cicvaric and Bogdan Sekaric;

3.   Special Recognition: to Jennifer Degerand Paul Gurrumuruwuy authors of THERINGTONE,from AUSTRALIA, for their inventiveness and fine humour while investigating the cultural and social consequences of using modern communication technologies within an Aboriginal community;

4.   Special Recognition: to Gudmund and Haakon Sand, for „LEGACY“, from DENMARK/NORWAY, for their perceptive, balancedand slightlyself-ironic treatment of the controversial and violent aspects of their own culture;

5.   Special Recognition: to Florian Vallée from BELGIUM, for his film THE FIGHTERS OF THE HOLY HAIR, for a nuanced playing with the elements of absurdity in the festive culture of his hometown.

Kucevo, 22/07/2017                                                                 

Jury Memebers:

Dr Slobodan Naumovic,

Tanja Sukovic,

Slobodan Simojlovic

Additional information