25. СМОТРА ИЗВОРНОГ НАРОДНОГ СТВАРАЛАШТВА ХОМОЉСКИ МОТИВИ, 8-14. JУН 1992.

Прослављајући 25 година постојања, Смотра је добила и пригодан назив – сребрни јубилеј. Овом приликом Министартсво за кулуру Владе Србије финансијски је подржало манифестацију оцењујући програм Смотре као велики допринос у неговању народне традиције и очувању културног идентитета српског народа.

У погледу програма уочавају се упадљиве разлике у односу на протекле године, по први пут програм није одржаван на позорници постављеној на стадиону, већ на летњој бини испред Спомен дома културе. Концерт је одржаван на три пункта на којима су биле монтиране бине, од којих су оне на новим локацијама биле постављене испред хотела „Рудник” и у порти цркве, што је свакако сведочанство новог доба и промене политичких схватања, односно враћање места цркве као саборног места. Избор за најлепшу пастирицу одржан је засебно у вечерњем програму. Неки од предлога које је Војислав Марјановић изнео у допису са сугестијама за измене и побољшања на програму, предатим Одбору Смотре 1989. године, виде се овде, у оквиру манифестације када је он први пут постао генерални директор Смотре.

Због прослављања јубилеја 25 година, манифестација је трајала дуже и била обогаћена новим садржајима. Такође је промењен и заштитни знак Смотре. 

Фестивал ТВ етнолошког филма, иако већ присутан неколико година у програму Смотре, ове године добио је званични назив ФЕСТЕФ. Програм је почео већ у понедељак 08. јуна и носио је назив „Осветљавање векова”. Већ у преподневним часовима започет је научни скуп: „Старо рударство и металургија у источној Србији„, на којој су учествовали др Слободан Душанић-академик, др Владимир Кондић, др Борислав Јовановић, др Миодраг Томовић и Драган Јацановић.У 18 сати отворена је изложба скулптура „Хомољске легенде”, уметника Петра Анђелковића у атељеу аутора. Два сата касније отворена је документарна изложба „Хомољски мотиви – 25 година традиције и лепоте”, аутор поставке био је уметник Драган Кецман, а изложбу је у холу Спомен дома културе отворио Војислав Марјановић.

Од среде, 10. јуна до петка 12. јуна текао је програм „Тестамент за будућност”, који је подразумевао Први фестивал етнолошког ТВ филма – ФЕСТЕФ ’92, који је отворен у петак у подне. У вечерњем програму одиграло се књижевно вече посвећено годишњици Иве Андрића, насловљено „Слово о Андрићу”, на којем је говорио Чедомир Мирковић, књижевник, у великој сали Спомен дома културе. У четвртак је такође у подне настављена пројекција филмова у оквиру ФЕСТЕФ-а, а увече је уследила промоција књиге Зорана Милића, песника из Београда, овога пута у ресторану Хомољски мотиви. У петак је у подне одржан округли сто са темом Етнографски ТВ филм, у малој сали Спомен дома културе. Увече у 20 часова уследило је саопштење жирија и додела награда ФЕСТЕФ-а ’92 као и премијера филма: „Вирџина”. Као победник фестивала награду „Златни пастир” добио је филм „Марга за војника”, Каменка Катића. Директор Фестивала етнолошког телевизијског филма био је Иља Слани, уредник научног програма РТБ. У жирију су учествовали Душан Дрљача, етнолог, председник жирија, Јасмина Благојевић и Гордана Лазовић.

Програм је у суботу, 13. јуна носио назив „Златна ватра гори у Хомољу, а изнад ње од тканице дуга”. Јутарња дешавања подразумевала су уобичајене активности – продајну изложбу сира, базар старих заната на тргу Вељка Дугошевића, вашар. Такође, демонстрација испирања злата на Пеку била је одржана поред моста, и у њој су учествовали као и обично Драгољуб и Славо Привуловић, из Нереснице као и Бора Војкановић из Волује. Такмичење у справљању народних јела „Златне руке”, одржано је као и увек на тераси ресторана „Плажа”. У подне је одржана свечана седница поводом 25 година Хомољских мотива. Слово о Смотри одржао је Војислав Марјановић. Уследило је саопштење Управног одбора и додела „Златног пастира” и „Велике повеље”, у сали хотела „Рудник”. У 14 часова одржано је свечано отварање 25. Смотре Хомољски мотиви, са представљањем девет изворних група, на позорници испред Спомен дома културе, када су им свима поводом јубилеја уручене велике повеље и заставе Смотре. Концерт сеоских изворних група одржаван је на три поменуте позорнице у граду. Учесници су били КУД „Коло” из Меленаца, КУД „Петар Кочић” из Челарева, КУД „Михајловац” из села Михајловац, изворна група „Баранка”, из села Баре, КУД „Слатина” из села Слатина, изворне групе из општине Зајечар, село Шипиково, село Николичево, село Гамзиград, село Леновац, село Грљан, село Вражогрнац, изворне групе из села у општинама Кучево, Петровац на Млави, Жагубица и Смедеревска Паланка. За сценарио је био задужен Воја Марјановић, а за режију Драган Петровић. Избор за најлешу пастирицу Србије одржан је увече у хотелу „Рудник”, где су у  естрадном програму учествовали су певачи Изворинка Милошевић, Уснија Реџепова, Верица Перић и Добривоје Топлаовић, и глумци Иван Бекјарев и Горица Поповић. Водитељи програма били су Ивана Станковић и Драган Петровић, а за сценарио и режију задужен је био Драган Петровић. У избору између 12 кандидаткиња победница је била Тања Стевић из Турије, која је традиционално са пратиљама награђена накитом Златаре Мајданпек.

У недељу, 14. јуна преподневни програм предвиђао је концерт старе српске духовне музике, и у њему је требало да учествују хор Музиколошког института САНУ из Београда и глумица Симонида Ђорђевић која је требало да говори текстове Владике Николаја Велимировића. Место догађаја требало је да буде у храму православне цркве у Кучеву, а улазнице су подразумевале добровољне прилоге за изградњу парохијског дома у Кучеву. Поподне је требало да буде одиграна утакмица-спектакл између ФК „Звижд” против прволигаша, на стадиону поменутог клуба. Будући да је у документацији овај део програма прецртан, не можемо са сигурношћу тврдити да је до његовог одржавања дошло.  

У 20 часова у великој сали Спомен дома културе на програму је био гала концерт Ансамбла „Коло”, а „Фреска вива” извела је уметничку обраду једног српског народног обичаја. Ово је било и свечано затварање смотре, а ансамблу „Коло” додељена је велика повеља Смотре.

Генерални спонзор Смотре била је Дафимент банка из Београда, а остали спонзори били су ИККК Вељко Дугошевић Кучево, ПП Лутра из Београда, Златара Мајданпек, као и MPAgencyБеоград и Видео продукција „Стиг“ Пожаревац.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest