Историчар, Дејан Ристић, ће у уторак, 24. децембра, у 19.00 часова, Завичајној галерији Центра за културу Кучево представити своју књигу „Митови српске историје“.
У једној од рецензија овог издања каже се да је то: „Књига за све генерације. Књига за учтиве расправе, и учење на истинитим темељима“.
Дејан Ристић у овој књизи, историјиским, научним чињеницама, осветљава 20 традиционално митологизираних догађаја наше прошлости. Између осталог одговара на следећа питања: Да ли су звона Нотр Дама ођекивала због победе Срба на Косову пољу; где је сахрањен деспот Стефан; да ли је Стефан Немања јео златним виљушкама; где су главе кнеза Лазара и Карађорђа; да ли је Марко Краљевић јунак или турски вазал; да ли је Вук Бранковић издајник; да ли је краљица Драга у тренутку убиства била трудна; да ли је Гаврило Принцип написао чувене стихове о „бечким сјенама“, да ли је мајор Гавриловић изговорио чувени борбени поклич; зашто на Титовом гробу нема петокраке?
Дејан Ристић је рођен у Београду 1972. године.
Дипломирао је историју на Филозофском факултету у Београду. Похађао је специјализоване едукације у Јерусалиму и Лондону из области државне управе и истраживања Холокауста. Посебну пажњу посветио је истраживању Холокауста, као и његовој перцепцији у поратном периоду.
Аутор и коаутор је већег броја књига и научних радова.
Учесник међународних научних скупова одржаних у Београду, Лондону, Трондхајму, Јерусалиму, Хагу, Тел Авиву, Братислави, Прагу, Москви и др. Превео дела проф. др Јана Кершоа „Хитлер – Хибрис; 1889–1936“ и „Хитлер – Немезис; 1936–1945“, као и Филипа К. Хитија „Творци арапске историје“ (као копреводилац).
Члан је Националне делегације Републике Србије при Радној групи за међународну сарадњу у области образовања, сећања и истраживања Холокауста.
Иницијатор је успостављања Националног дана сећања на Роме страдале у Другом светском рату (16. децембар).
Био је управника Народне библиотеке, државни секретар у Министарству културе и информисања, радио је у Архиву Србије, Министарству рада и социјалне политике…