ПРОГРАМ 21. ФЕСТЕФ-а

 УТОРАК, 30. ОКТОБАР 2012. ГОДИНЕ

 17.00 часова – 21. ФЕСТЕФ – Први програм филмова у конкуренцији (          Трајање: 108,24  минута)

Сала у Општинској управи Кучево

 КАТУНИ НА КАМЕНУ

Трајање: 25,00мин.

Аутор: Бранко Станковић

Производња: Радио телевизија Србије, 2012. године

Како изгледа живот на једном катуну у Црној Гори, како је организована подела рада у бројној породици која функционише по принципу задруге, када се издижу а када здижу са катуна, сазнаћете у овом филму снимљеном на катунима смештеним у мору камена, на граници Црне Горе и Босне, међу планинама које својим врховима парају небо.

 ИСКРЕ У ОКУ

Трајање: 5,00  мин.

Аутор: Живомир Жића Михајловић

Производња: Шумадијафилм, 2012. године

Ана Петковић, девојка без вида од рођења, пише љубавну поезију. Она има само једну жељу и машта о њој. Жели само да прогледа…

 МИЛЕ СА АДЕ

Трајање: 25  мин.

Аутор: Виктор Фигуровски

Производња: РТВ ТВ Нови Сад, 2012. године

Миле Плавшић је напустио сигуран посао у граду и вратио се у родни Ковиљ својој првој и јединој љубави – сточарству. По цели дан обилази своје благо да види да се неко није разболело или повредило, да донесе храну – ако треба или једноставно да прими госте који стално долазе.

 ТРАГОВИ ЖИВОТА

Трајање: 23,49  мин.

Аутор: Александар Спирић

Производња: Данкос продукција, 2012. године

Филм је рађен на планини Рогозна говори о природним богатствима ове планине као и малом броју мештана који су остали да живе у планинским селима у јако тешким условима..

 СВЕКРВИНА СВАДБА

Трајање: 3,12 мин.

Аутор: Снежана Шапоњић Ашанин

Производња: Чачак видео, 2011. године

У околини Горњег Милановца и данас постоји обичај када се другог дана свадбе, свекар и свекрва облаче и претварају да су они младенци. Обичај је накада имао магијски карактер, односно да праве младенце заштите од злих сила…

 САМО МУЗИКА СРБИНА СПАШАВА

Трајање: 9,00  мин.

Аутор: Живомир Жића Михајловић

Производња: Шумадијафилм, 2012. године

Овај филм говори на један сатиричан начин како један повратник из Француске фрулом чува народну музику и увесељава народ на пијаци. Увек има публику која дочарава садашње стање у Србији, немаштине и борбе за преживљавања. Њој је довољна и музика уличног свирача…

ВУЧАНСКА ВОДА ДУШУ БЛАЖИ

Трајање: 17,23  мин.

Аутор: Александар Спирић

Производња: Данкос продукција, 2012. године

Реч је о документарном филму у коме се говори о лековитој води и изворишту, и легендама о њој, уз осврт овог краја у доба византије. Место се налази на самом северу Косова и Метохије.

 

 19.00 часова – 21. ФЕСТЕФ 2012. – Отварање 21. Фестивала телевизијског етнолошког филма 

Сала у Општинској управи Кучево

 

 19.30 часова – 21. ФЕСТЕФ 2012. – Други програм филмова у конкуренцији(Трајање:156,39 минута)

Сала у Општинској управи Кучево

 СЛАТКА БОЖИЈА ВОДИЦА

Трајање: 11,30  мин.

Аутор: Живомир Жића Михајловић

Производња: Шумадијафилм, 2012. године      

У Хомољу се још увек  верује да зле очи и црна магија могу да донесу штету упућеном. Помоћу басми жене бајалицом покушавају да скину црну магију и да је врате тамо одакле је дошла. Није било лако пронаћи особу која ће то пред камером испричати јер се басме чувају као тајна…

 КОСИДБЕНИ ДАН У ВОЈЛОВИЦИ

Трајање: 9,59 мин.

Аутор: Светлана Миљанић

Производња: РТВ ТВ Нови Сад, 2011. године

Да би сачували сећање како је некада било док је Војловица била право село а не привезак велике индустрије и МЗ великог града – Панчева, културно уметничка друштва „Ђетван“ – словачко, и „Тамаши Арон“ – мађарско, као и Удружења жена ових друштава и нека друга, приредили су новим генерацијама ове вишенационалне средине КОСИДБЕНИ ДАН. Заједно у свакодневном животу, заједно у прослављању успешне жетве, заједно у чувању традиције…права је слика Војловице.

 ОЈ, СРБИЈО

Трајање: 25,00мин.

Аутор: Бранко Станковић

Производња: Радио телевизија Србије, 2012. године

Све што је вековима чинило живот народа на овим просторима, почев од сетве до жетве, од хлеба до неба, од лозе до вина, од шљиве до ракије, од камена до куће, од вуне, конопље и кострети па до одеће, испричано је у овом филму исписано само сликом и музиком.

 У СКАДАР ПО МЛАДУ

Трајање: 19,23  мин.

Аутор: Александар Спирић

Производња: Данкос продукција, 2011. године

Реч је о документарном филму у коме се говори о оживљавању српских села подно планине Мокра Гора општина Зубин Поток и женидби горштака у касним годинама Албанкама из Скадра.

СЛИКЕ СА ПОНТЕ РОСА

Трајање: 27,55 мин.

Аутор: Новица Савић

Производња: РТС – Студио Пожаревац, 2012. године

Већ неколико година Срби у Трсту и италијански Словенци заједнички организују „Гучу на Красу“, фестивал балканске етно музике. Паралелно са причом о фестивалу, аутор прича и причу о Србима у Трсту, који су некада били богати трговци и бродовласници, док неки њихови данашњи сународници спавају на клупама у парку не би ли дочекали посао.

 ЈОШАНИЧКИ КАМЕН ВРЕНЕМА

Трајање: 23,32 мин.

Аутор: Синиша Стојановић

Производња: ТВ Мост, Звечан, 2012. године

Десетак километара од Лепосавића, двадесетак од Звечана, уз шумовит ток реке Јошанице, смештена је мала воденица. Старина која одолева времену, мења своје рухо налетом модернизације, али њена бит је ту, већ седамстотина година. Ради и храни, како мештани кажу, чељад из Јошанице и околних села. Ово је причао о воденици која свој точак окреће у модерном времену, крије своје тајне, а приче прича…

 ЗОВ ТРУБЕ

Трајање: 25,00мин.

Аутор: Бранко Станковић

Производња: Радио телевизија Србије, 2012. године

Труба се у Србији читав век сели из руке у руку и преноси са оца на сина. Труба је у Србији дуго била само војнички инструмент који се оглашавао у строју и у боју. Када је прерасла у народни инструмент и шта све тај звук трубе буди у човеку, открива вам овај филм у коме ћете сазнати по чему се разликује звук труба са југа, запада и истока Србије.

АСУРЏИЈСКИ ЗАНATУ СТАРОМ ЛАНИШТУ

Трајање: 13,00 мин.

Аутор: Снежана Шапоњић Ашанин

Производња: Музеј у Смедереву, 2012. године

У селу Старо Ланиште код Јагодине сачуван је асурџијски занат којим се данас, у овом селу, бави седам – осам породица. Занат је стар преко 200 година. Производња се и даље обавља на дрвеним разбојима. Постоје и они који се данас баве производњом савремених предмета.

 

СРЕДА, 31. ОКТОБАР 2012. ГОДИНЕ

 17.00 часова – 21. ФЕСТЕФ 2012. – Трећи програм филмова у конкуренцији(Трајање: 103,01минута)

Сала у Општинској управи Кучево

 КОСОВСКИ БОЖУР

Трајање: 4,56  мин.

Аутор: Мира Лолић-Мочевић

Производња: Радио телевизија Републике Српске, 2012. године

          Косовски божур је цвет „израстао“ у српској песми и „исткан“ у везу Српкиња, које не губе наду и веру да ће поново процветати по српској земљи….

 ЖЕТВА У ЦРКВАРИМА

Трајање: 30,00  мин.

Аутор: Иво Кузманић

Производња: ХРТ-ХТВ, Програм за културу, 2012. године

За становнике Црквара, села поред Ораховице, у североисточној Славонији „боље је бадава радити, него бадава седети“, јер су тако научили од малена, а њихова поља, окућнице и јавни сеоски простор сведочи о томе. Један од највећих сеоских послова у временима пре доласка комбајна била је жетва – у том је послу увек суделовало највише људи. У жељи да својим потомцима кажу и покажу како се живело и радило у време њихове младости, мештани Црквара су пред камером ХТВ-а демонстрирали жетву и вршидбу на старински начин.

 ОТКАЧЕНА КАМЕРА

Трајање: 21,00мин.

Аутор: Ратко Орозовић

Производња: Радио телевизија федерације БиХ, 2011. године

Документарни филмски омнибус је састављен од три приче о мостарском сликару Сеаду Владовићу Гући који слика иконе и због тога је имао проблеме, али говори и о градитељу мостарског старог моста.

Друга је прича о необичном човеку у близини моста Сафи који са својим псом Кецом изводи враголије и продаје сувенире.

Трећа прича је о сликару Хами Ибриљу који слика коње и жене чувајући традицију свог Љубушког.

 КРУГ

Трајање: 10,46  мин.

Аутор: Биљана Шева

Производња: Радио телевизија Републике Српске, 2012. године

Оно што природа и људска рука створе, уништава човек својим нехатом у кружном току постанка и нестанка, траје цивилизација.

 ЕТНОФОРЕНЗИЧАРИ: КАКО СЕ ПРАВЕ ДЕЛАНЦИ

Трајање: 36,59  мин.

Аутор: Иво Кузманић

Производња: ХРТ-ХТВ, Програм за културу, 2011. године

„Етнофорензичари“ су играно-документарна ТВ форма која драматуршки пародира популарне криминалистичке серије и на духовит начин, али, заправо, врло озбиљно обрађује поједине теме из традицијске, односно популарне културе. У овој епизоди „Етнофорензичара“ агенти Беди и Лошо, уз помоћ агента Арсена, бацају се на истрагу о патвореним винима, која у северозападној Хрватској називају деланцима. Реч је о винима из кућне радиности, која нису справљена на грожђу, већ на његовим остацима или дериватима – тропу, мошту или винском талогу, уз додатак сладора, а према потреби и боје, киселине и алкохола. Људи су их правили у недостатку вина за властито домаћинство или за продају; интензивније од 1960-их, кад је шећер постао финансијски доступнији. Међутим, истрага је показала да су, заправо, највећи кривотворитељи вина били некадашњи државни пољопривредни комбинати и предузећа, те да, нажалост, у оквиру индустријске производње, патворених вина на тржишту има још увек, и не само у Хрватској.

 

19.00 часова – 21. ФЕСТЕФ 2012. – Четврти програм филмова у конкуренцији(Трајање: 140,34 минута)

Сала у Општинској управи Кучево

 ЗУБАЊЕ У ДУБИЦИ

Трајање: 30,00  мин.

Аутор: Иво Кузманић

Производња: ХРТ-ХТВ, Програм за културу, 2011. године

На северозападу Босне и Херцеговине, подно Козаре, сместила се Козарска Дубица, некад знана као Босанска Дубица. Од оближње Хрватске Дубице и Републике Хрватске дели је река Уна. Представници четири овдашње националности – Срби, Бошњаци, Хрвати и Роми – сваке се године, почетком јануара, на такмичењу које се зове зубање, боре за титулуциганског цара. Такмиче се у томе ко ће седећи, само зубима, без помоћи руку, ухватити обешену јабуку. Ко је у лету загризе, биће те године цигански цар, који, према обичају, читаво време свог „царевања“ мора помагати Ромима овог града. Али, времена мењају обичаје и ништа више није као пре. Удружење Зубање 1843. и Удружење Рома Козарске Дубице на такмичење и улогу циганског цара не гледају једнако…

 ЖИВОТ ЈЕ

Трајање: 48,18  мин.

Аутор: Владимир Перовић

Производња: Центар за културу Тиват, 2012. године

Цуце, удаљени планински крај у југозападној Црној Гори. Живот као да остаје исти кроз векове. Мотика, срп, косијер, бурило… Не мењају се, као ни потребе, вештине, ритмови, ритуали… Људи у безводном кршу… Овде се живот јавља и одржава у ситним потезима. Њива величине собичка, планинска трава што ниче између каменова, дивља крушка зарасла у шипраг, вода што се појављује из самог камена, одбегло пчелиње друштво…  Све то живот значи, све то је чудо живота – у љутом кршу Црне Горе…

Наравно стиже и ново време. Веза са светом могућа је оданде одакле има домета: са високог врха… Стигло је нешто ново, али и оно потпада под старе ритуале. Као да је овим људима за све потребно да се попну на брдо…

 СЕСТРЕ

Трајање: 21,47  мин.

Аутор: Михајло Орловић

Производња: Радио телевизија Републике Српске, 2012. године

Пет сестара Зарић из села Мртвице, испод Мајевице, одгајане су у строгом патријархалном духу. Одлучиле су  да се не удају и да живе, на традиционалан начин поштујући све обичаје, онако како су их учили њихови родитељи. Најмлађа има 64 а најстарија 75 година.

 КОРИЗМА У РОГОТИНУ

Трајање: 29,36  мин.

Аутор: Љиљана Мандић

Производња: ХРТ-ХТВ, Програм за културу, 2012. године

Коризма је раздобље од четрдесет дана, у којем се католици духовно припремају за надолазећи Ускрс. То је време одрицања од разних ужитака и забава и време поста. У Роготину, месту у долини Неретве, времена се мењају, као и свугде. Старији мештани памте строже норме придржавања коризмених правила понашања, као и неке старинске молитве. Неки су и постили одређене дане током коризмена на води и хлебу. Занимљиво је да мочварска птица лиска никада није сматрана мрсном, а тако је и данас, па се може јести и током коризме, као посно јело. Неки се тих правила у Роготину придржавају још увек, неки су од њих више или мање одустали. Оно што се овде није променило, је црквено певање мушке певачке групе из Роготина, који тако добро певају, да их свуда зову да певају на сахранама. И песме које певају и начин на који то чине је традиција која живи и која је Роготињанима још увек важна и драга.

 30. САБОР СРПСКОГ НАРОДНОГ СТВАРАЛАШТВА ТЕСЛИЋ

Трајање: 11,00мин.

Аутор: Ратко Орозовић

Производња: Радио телевизија федерације БиХ, 2012. године

Филм говори о традиционалном Сабору српског народног стваралаштва који се већ 35. година одржава у Теслићу, а презентира народне обичаје, ликовно стваралаштво и кулинарске вештине.

 

 ЧЕТВРТАК, 1. НОВЕМБАР 2012. ГОДИНЕ

 12.00 часова – 21. ФЕСТЕФ 2012. – Пети програм филмова у конкуренцији(Трајање: 130,02 минута)

Сала у Општинској управи Кучево

 ПЕВАЊЕ УЗ ТЕПСИЈУ

Трајање: 3,36 мин.

Аутор: Снежана Шапоњић Ашанин

Производња: Снежана Шапоњић Ашанин, 2011. године

Певање уз тепсију је стари обичај који се обављао у склопу свадбеног церемонијала. Данас се веома ретко могу наћи особе које то умеју да раде. У Рашкој живи Јованка која и данас пева уз тепсију.

 МАЗО НЕ ДИРАЈ ЦИЦУ

Трајање: 15,00 мин.

Аутор: Добривоје и Добрила Пантелић

Производња: Три Д, 2012. године

Прича о две девојчице које живе на селу заједно са својим домаћим животињама и њихов један радни дан од сванућа до смираја…

 БЕЛОВОДСКИ КАМЕНОРЕЦИ

Трајање: 11,59 мин.

Аутор: Снежана Шапоњић Ашанин

Производња: Снежана Шапоњић Ашанин, 2011. године

У селу Бела Вода код Крушевца постоје најквалитетнији мајдани камена. Од њих се израђују цркве, споменици, куће и разни употребни и украсни предмети. Овим занатом старим више векова и данас се баве мајстори у Белој Води.

МЕЂА

Трајање: 45,00 мин.

Аутор: Добривоје и Добрила Пантелић

Производња: Три Д, 2012. године

Србија је на првом месту у свету по суђењима и убиствима секиром због међе. У ова 52 минута приказано је више прича о међи и око међе. Да може другачије и да се живи у слози и у љубави показано је на крају филма где четири брата у селу Лесница код Лознице живе заједно без међа и крсну славу славе заједно и поручују да би волели да цела Србија буде сложна као што су и они.

 ГУСЛАР ИЗ ГРАДЦА

Трајање: 4,59 мин.

Аутор: Снежана Шапоњић Ашанин

Производња: Снежана Шапоњић Ашанин, 2011. године

У селу Градац живи гуслар Вук Пантовић који ствара овај традиционални инструмент. Вук Пантовић пише песме о селу и животу сељака.

 

СТАРА ЦРКВА – МОЈА ЦРКВА

Трајање: 41,00мин.

Аутор: Клачар Борислав

Производња: доо Студио „ФИТО“ – Источно Сарајево, 2011. године

Документарни филм о историјском и културном значају Старе православне цркве у Сарајеву. У филму о значају овог монументалног објекта говоре еминентни стручњаци српске православне културе и историје БиХ, као и јавне личности Сарајева. Акценат филма је стављен на обнову овог споменика културе српског народа који је страдао од зуба времена као и од предходног рата.

 ХАЛОШКА ВЕЧНА БРЕМЕНА

Трајање: 8,28мин.

Аутор: Тинчек Ивануша

Производња: Тинчек Ивануша, 2011. године

У Халозу у северном делу Словеније живот тече по устаљеним обичајима као и пре сто и више година.

Корпа је Халожу вечни сапутник. Рад  и љубав од земље му даје снаге да на тим стрмим бреговима и даље траје.

Холожани су скромни људи, етнолошка посебност у Словенији.

Рад је живот Халожана.

  

19.00 часова – 21. ФЕСТЕФ 2012. – Свечано проглашење победника, уручење награда и пројекција награђених филмова

Сала у Општинској управи Кучево

 

ОЦЕЊИВАЧКА КОМИСИЈА 21. ФЕСТЕФ-а

Радослав Зеленовић, директор Југословенске кинотеке – председник

Ђорђе Кадијевић, редитељ – члан

др Слободан Наумовић, етнолог – члан

  ДИРЕКТОР 21. ФЕСТЕФ-а

Јасмина Благојевић

ОРГАНИЗАТОР 21. ФЕСТЕФ-а*

Центар за културу „Вељко Дугошевић“ Кучево

 

*У случају потребе организатор задржава право измене програма.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest