Програм јубиларне 35. Смотре започео је у понедељак, 27. маја, отварањем изложбе Нене Унгурјановић „Етно соба”, а потом и изложбе слика „Браничевска палета”, на којој су изложени ликовни радови уметника из Пожаревца, Великог Градишта, Голупца, Мајданпека, Петровца и Кучева и која ће постати стални део Смотре убудуће.
У уторак вече отворен је 11. Фестивал телевизијског етнолошког филма ФЕСТЕФ 2002, када су приказана два филма ван конкуренције, док су пројекције филмова у конкуренцији на програму биле у среду и четвртак пре подне, када је одржан округли сто ФЕСТЕФ-а, као и саопштење оцењивачке комисије. Термин у 18, као и претходних година био је резервисан за изложбу Петра Анђелковића у галеријском простору уметникове куће, а у вечерњим сатима у галерији Центра за културу одржано је свечано проглашење победника, додела награда и пројекције награђених филмова. У оцењивачкој комисији ове године били су етнолог проф. др Душан Дрљача, председник, етномузиколог Јасмина Милојевић и директор фотографије Веселко Крчмар. Уобичајене награде подразумевале су „Златног” и три „Сребрна пастира”, уз које додељивано и Специјално признање-плакета за филм који се истиче. Ова плакета, за успешно реконструисано влашко посело додељена је ТВ Бору за филм „Седељка у пољу – СЗТОРЕ”, аутора Драгана Марјановића и Славише Бугариновића. „Сребрни пастир” за аматерски филм додељен је Љубици Стојадиновић за филм „Хлеб живота”, друга два „Сребрна пастира” додељена су Жарку Јоксимовићу за филм „Јеремијин дан у Гораждевцу” и Зденки Голубовић за филм „ЕРДЕЛЕЗИ или нека друга прича”. Главно признање, Златног пастира освојио је филм „Ревена је женски светац прави”, ауторке Светлане Парошки.
У програму 31. маја отворена је изложба старог ловачког оружја и трофеја, а онда је наступио КУД „ПКБ Корпорације” из Београда у оквиру традиционалног концерта петком, уочи главног дана Смотре. Новоизабрани чланови Организационог одбора ове јубиларне 35. Смотре, одлучивали су о заслужим појединцима чији је дугогодишњи допринос афирмацији Смотре и очувању изворног народног стваралаштва, награђен „Великом повељом“, признањем додељеним на свечаном коктелу у петак 31. маја.
Најпознатији и најпосећенији дан Смотре, у преподневном програму имао је уобичајени садржај: вашар, изложбу хомољског сира, демонстрацију испирања злата, као такмичење „Златне руке”. Свечана поворка са дефилеом свих учесника кроз град је пролазила у уобичајено време, а отварање Смотре, као и наступи изворних група, ове године по први пут одиграли су се на платоу испред хотела „Рудник“. О селекцији програма одлучивала је трочлана комисија у којој је био већ познати сарадник Смотре етнолог проф. др Драгослав Девић, као и мр Јелена Јовановић и мр Данка Лајић, са Музиколошког института САНУ. У програму су наступили фолклорни и музички ансамбли, певачи, свирачи солисти и групе из Вражогрнаца, Сиколе, Николичева, Бољевца, Соко Бање, Косовске Каменице, Поповице, Ивањице, села Вукосавац, Звездан, Рановца, Добрујевац, Валакоње, Буковче, Кривељ, Сеселац, Мироч, Преконога, Видовац, Штубик, као и домаћини, који су сада већ по традицији отворили Смотру. У оквиру програма одржан је и избор за најлепшу пастирицу.
Генерални спонзор Смотре била је Атлас банка, Акционарско друштво Београд, а покровитељ Скупштина општине Кучево. Међу спонзорима били су Бамби Пожаревац, Сартид Вељко Дугошеви» Кучево, ЈП Србијашуме, Северни Кучај Кучево, ДП ШИК-Кучево, ДП Литас Пожаревац, Пек петрол д.о.о. Кучево, УТДП Партизан Кучево, ФЈФ Кучево, Овејшн Београд, ДДОР Нови Сад АД Нови Сад, СЦ Вудекс СА Оршова Румунија, МС Биро Кучево, Универзитет турс Београд, Задруга студената Универзитета у Београду, Беткон Нересница, Пек промет Раброво, Де Ниро Кучево, Грујић аутопревозник Кучево, Гипс декор Кучево, Скај кафе клуб Кучево, Миленијум кафе Кучево, Штруле систем д.о.о. Кучево, СЗР Стаклотерм Кучево, Јавно комунално предузеће Кучево и медијски спонзор Радио Пек.