О Д Л У К А
ЖИРИЈА
28. ФЕСТИВАЛА ТЕЛЕВИЗИЈСКОГ ЕТНОЛОШКОГ ФИЛМА – ФЕСТЕФ 2019,
КУЧЕВО15-19.07.2019.
Жири 28. Фестивала телевизијског етнолошког филма – ФЕСТЕФ, у саставу Др. Слободан Наумовић, етнолог – председник, и чланови Јелена Вукмановић, уредник у РТВ Војводине и Звездана Станојевић, професор и ауторка етно филмова, прегледаoје све филмове у конкуренцији за награде. Жири се састајао 15, 16, 17, 18 и 19.07.2019. године и на основу Правилника Фестивала телевизијског етнолошког филма – ФЕСТЕФ, једногласно донео је следећу
О Д Л У К У:
- ГРАН ПРИ Фестивала „Златни пастир“ додељује сефилму „Лу-лу лу-лу“, аутораПредрага Тодоровића,у продукцијиТВ Центра из Свилајнца.
Филм у први план поставља потешкоће са којима се стрпљиво и ведро носи осамдесетпетогодишња Стана Миловановић док покушава да пренесе својој ћерки Живојки умеће певања пастирских „песама без речи“. Ауторски тим успео је да њену духовитост ненаметљиво и ефектно пренесе на филм и да личну причу прошири на важне етнолошке теме чувања нематеријалног културног наслеђа Влаха и тешку судбину данашњих села.
- „Сребрни пастир“ за етнолошки запис додељује се филму „Игранка за покојног Емилијана“, аутора Предрага Тодоровића, у продукцији ТВ Центра из Свилајнца.
Филмски запис на пажљив, одмерен и целовит начин преноси интимну и трагичну причу о игранци коју ожалошћени родитељи намењују свом покојном сину, што је особен део култа мртвих код Влаха.
- „Сребрни пастир“ за најбољу режијудодељује се Радомирки Сиљаноски за филм„Вештичји рез“, у продукцији Евгенија Хиперпродакшн.
Проналазећи ефектна редитељска решења, у симболичном сликању љубавних бајалица и клетви, ауторка прави креативни искорак у обрађивању етнолошких тема.
- „Сребрни пастир“ за најбољи сценарио додељује се Јелени Јовчић и Владимиру Перићу, за филм „Вертеп у Срему“, продукција Реморкер, Музеј Срема и Владимир Перић.
Захваљујући прецизном и занатски тачном сценарију, филмски запис прати припрему вертепа, обновљене обредне поворке, која на Бадње вече у сремском селу Лаћарак, слави рођење Исуса Христа.
- „Сребрни пастир“за најбољу камеру додељује се Игору Петричевићу, за филм„Ако ме примаш за брата, ја тебе примам…“, у продукцијиРадио телевизије Војводина.
Сниматељ је показао ванредан осећај за детаље, готово неприметна преоштравања слике са једног на други план и мајсторско сликање пејзажа као оквира за људски сусрет између вера и култура.
- „Сребрни пастир“за најбољу монтажу додељује се Николи Успенском, за телевизијску репортажу„Хомољски змај“, у продукцијиТВ Прва.
Из богатог сниматељског материјала, монтажер Никола Успенски умешно је сложио занимљиву и гледаоцима пријемчиву причу о митолошким бићима, Хомољском змају и Шумској мајци.
- „Сребрни пастир“ за најбољи аматерски филм додељује се филму „Пут народне ношње“, кративног тиму ОШ „Милисав Николић“ из Божевца, у продукцији ОШ „Милисав Николић“ Божевац.
Уз аутентична сведочења казивача, млади гледаоци се на детаљан и целовит начин упознају са настајањем, врстама и обележјима народне ношње.
- „Златни пастир“ и повеља „CedricDallier“ за набољи страни филм додељује се ауторкиЕрлини Кардани, изНорвешке за филм „У име….“.
Шта се дешава кад један савремени мушкарац са Запада због партнерке прелази у ислам, док се она бори да избегне ограничења која намеће шеријатски брак? Пратећи нова струјања у документаристичком изразу, ауторски и животни пар, пореклом из удаљених култура и религија, снима се међусобно више од пет година. На тај начин се кроз увид у породичну интиму, отварају много шира питања толеранције и савременог односа према религији.
- „Сребрни пастир“ у страној конкуренцијиза отварање кључног питања савремене етнологије и антропологије о односу традиције и модерности, исказаног кроз визуелне медије додељује се аутору Дану Јонгблуту, изХоландије, за филм„Мудрост планина“.
Реконструишући помало романтичну визуру холандског истраживача, који се бави традиционалним јелима и пољопривредом памирског народа, аутор драматуршки јасно публици предочава кључне изазове модернизације. Може ли се остати веран традиционалној култури и исхрани, а истовремено прилагођавати савременим животним стиловима!?
Жири је одлучио и следеће:
- Специјално признање додељује се Небојши Илићу Илкету за филм „Пут једне нити“, у продукцији Југ филм Власотинце и ПУ „Милка Диманић“ Власотинце.
На ефектан начин, стављајући децу предшколског узраста у непосредан контакт са старинским поступком израде и бојења одеће, филм развија свест најмлађе публике о важности чувања обичаја и нематеријалне културне баштине.
- Специјално признањедодељује се Сеаду Шаботићу, из Црне Горе, за филм „Неком своме“, за доследан и одмерен редитељски поступак и одабир необичног угла из којег се баца светло на често обрађивану тему – напуштање завичаја.
- Специјално признањедодељује се Гулзат Егембердијевој, из Немачке, за филм „Жрвањ“, за интимне исповести које сведоче о истрајавању на суровом обичају отмице невесте, у сеоским срединама Киргистана, упркос савременим законима који то забрањују.
- Специјално признањедодељује сеРези Маџлесију, из Ирана, за филм „Сусрет“, за раскошну фотографију и суптилно поигравање очекивањима гледалаца у приказивању свакодневице једне издржљиве али усамљене иранске сељанке. Њено предано и посвећено припремање хране за верски празник једва да бива примећено од стране њених синова из града.
- Специјално признањедодељује сеАни Асеведо, из Бразила, за филм „У потрази за земљом без зла“, за високо естетизовану фотографију и дискетно наговештавање промена које следе малој заједници Гварана на периферији Риа де Жанеира.
За бележење вредног културног наслеђа Жири дипломама похваљује и:
СнежануШапоњић Ашанин, за филм„Сеоска слава“, продукција Народни музеј Чачак, за зналачко праћење литија око сеоских записа у чачанском крају;
НовицуСавића, за филм „Бистричке воденице“,продукција РТС – студио Пожаревац, за кондензовану и ефектну причу о новом животу воденица у близини Петровца на Млави и разним народним веровањима која их прате;
МиљануВуковићза филм „Ватра за мртве“,продукција ТВ Прва, којиумешно расплиће колоплет обичаја посвећених мртвима у кучевском крају.