24. СМОТРА ИЗВОРНОГ НАРОДНОГ СТВАРАЛАШТВА ХОМОЉСКИ МОТИВИ, 31. МАЈ -1. ЈУН 1991.

Програм је започет у петак, 31. маја у вечерњим часовима, у великој дворани Спомен дома културе, програмом посвећеним педесетој години устанка у Србији. Затим је уследила поздравна реч председника Програмског савета Смотре Милисава Миленковића. Програм је настављен пројекцијом ТВ етно-филма: „Последња Русаља из Дубоке”, у производњи РТВ Београд, чији је аутор било Иља Слани. Тада је одржан и разговор на тему „Етнологија на телевизији-документација о Звижду и Хомољу”. У разговору су учествовали представници Етнографског музеја из Београда и редакције научног програма РТВ Београд. Овај део програма завршен је предпремијером ТВ етно-филма „Вучари”, такође аутора Иље Сланог и у продукцији РТВ Београд. За организацију овог програма били су задужени Научни програм РТВ Београд и Одбор Смотре. Цео програм је био сниман као посебна емисија, планирана да се емитује у оквиру научног програма РТВ Београд. 

Касније те вечери у галерији Спомен дома културе отворена је изложба уља и графика под називом „Кучевски орфеј” Драгана Кецмана. Ово је била 21. изложба овог уметника, а отворио ју је Војислав Марјановић. Одмах по отварању изложбе, у истом простору започела је промоција књиге песама „Слике” Војислава Воје Марјановића у издању Одбора Смотре. О књизи су говорили Чедомир Мирковић, књижевни критичар из Београда, Слободан Стојановић књижевник из Београда и сам аутор. Песме је говорио Милош Жутић, драмски уметник из Београда, а за организацију целог догађаја био је задужен Ликовни и књижевни клуб Спомен дома културе. У рецензији књиге Слободан Стојановић је закључио да је Хомоље у Воји Марјановићу дочекало свог песника, па је међу четрдесет и две песме које су се нашле у овој збирци, била и „Хомољска балада”, којом се традиционално завршава свака смотра Хомољски мотиви од 1977. године:

Хомољска балада

Лаку ноћ бачијари

другари стари с хомољског брега

Ваш је дом појата стара

лепша и беља од лањског снега.

Све је ту од исте букве:

кашике, кревет сланици стари.

Лаку ноћ бачијари

чувари трава, шумски стражари.

А око куће мирис се шири

од белог слеза, жалфије жуте.

У касну ноћ

хибридно вино опије душу,

замете путе.

На зиду тад

почињу песму и своју игру

хајдуци стари.

Лаку ноћ бачијари

једино ви сте вечни сањари.

Точак се врти у круг

и меље време.

Лакше је носити ту

сопствено бреме.

Док гајде испредају нит

као паук стари –

лаку ноћ бачијари.

… Лаку ноћ бачијари.

 

У суботу, 01. јуна програм је започео у 10 часова, у башти ресторана „Плажа”, такмичењем у справљању старих заборављених јела „Златне руке”, у којем су учествовали такмичари из општине Кучево, а све у организацији УТП „Партизан”. Одмах затим, поред моста на Пеку започета је демонстрација испирања злата, у којој су учествовали браћа Привуловићи из Нереснице, најстарији испирачи злата у Југославији. У 15 часова главном улицом Кучева прошла је поворка, представљајући дефиле свих учесника. У 16.30 на летњој позорници постављеној на стадиону ФК „Звижд”, започео је програм сеоских изворних група, поздравним речима домаћина Смотре и поздравицом врховног пастира. Затим су уследили наступи група из општина Мајданпек, Бор, Зајечар, Неготин, Бољевац, Жагубица, Петровац на Млави, Смедеревска Паланка, Челарево и Кучево. Такође је одржан и избор за најлепшу пастирицу. Гост програма био је КУД из Книна. Програм је снимала Музичка редакција РТВ Београд. У 19.30 започео је велики естрадни концерт, за сценарио и режију програма Смотре био је задужен Васа Бабић, који је био и селектор. И на овој Смотри, као и на претходној, није било рангирања, већ су свим групама биле додељене повеље и златна плакета Смотре.

Програм у петак увече био је бесплатан, за комплетан програм у суботу на стадиону ФК „Звижд”, цена улазнице била је 100 динара.

Ова Смотра у најбољој мери показује у каквим је тешким друштвено-политичким временима, ипак била одржана, а о скором распаду Југославије, најбоље сведочи недостатак програма у недељу, односно прекид у одржавању Републичке смотре дечјег изворног фолклора.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest