23. СМОТРА ИЗВОРНОГ НАРОДНОГ СТВАРАЛАШТВА ХОМОЉСКИ МОТИВИ, 25-27. МАЈ 1990.

У петак, 25. маја програм је започео тек у вечерњим сатима отварањем изложбе народног рукотвора, на којој су изложени ћилими и продајна изложба сувенира и предмета од злата и сребра, за чију је израду био задужен златар Драгиша Грујић. Одмах затим одржана је продајна изложба апарата за домаћинство фирме Есцаппо, из Кучева, генералног покровитеља смотре, као и продајни салон намештаја предузећа Стеван Филиповић из Ваљева, спонзора смотре. Цео програм одвијао се у просторијама галерије и великог хола у Спомен дому културе.
Нешто касније започета је 17. трибина под називом „300 година Велике сеобе Срба“, коју је отворио Војислав Марјановић, а на којој је уводничар био др Славенко Терзић, директор Историјског института САНУ Београд.

У суботу, 26. маја у раним јутарњим часовима програм је започео Базаром старих заната са продајним штандовима приватних занатлија на простору трга Вељко Дугошевић. Истовремено је текла и продајна изложба хомољског сира, у простору и организацији земљорадничке задруге „Пек” Кучево. Свечана поворка – дефиле свих учесника ове године била је освежена свадбом, фијакером, учешћем љубичевских витезова и мноштвом деце, и у њој је било више од хиљаду учесника. Наступ сеоских изворних група, започео је свечаним отварањем, уследила је поздравна реч врховног пастира у чијој је улози ове године био глумац аматер из Кучева, Миодраг Винкић. У програму изворних група учествовало је 18 група са програмом од преко четири сата. Каона је представила влашка кола и фрулаше, Старчево је и овог пута представљао Живко Драгомировић свирајући на листу, њихов оркестар извео је влашке мелодије, а играчи сплет влашких игара, Водице су се представиле играма из Шумадије, Буковска влашким играма Омољанца и Ора маната (Ора маната – „Терано коло”), Зајечар је предстаљало КУД „Пензионер” са певачким и инструменталним солистима, као и народним играма Кнте најка Радуле (Кнте најка Радуле – „Певај, момче Радуле“), Батрна, Шокће скапата (Шокће скапата – „Утекао миш“), Дубока је и овог пута извела обичај Русаље, Челарево је представљао Тома Стојановић, свирајући на разним народним инструментима, затим је игре из западне Србије приказао Стојачак, Црнајку су представљали солисти певачи и хармоникаш, док су играчи извели игре Јединица, Шокће, Тодорка, Раца, Једуп (Једуп – „Велики извор“), Двојка, Омољанца, Смедеревска Паланка је такође извела игре Поломка, Поповичанка, Тодорка, Ситна четворка и Циганчица, Жагубица је наступила са солистима, а међу играма су биле Шокће, Ка па Пек, Бугарка, Тодорка, Влајна, Сумраковац је извео ускршњи обичај Чуера маре (Чуера маре – „Завет“), солисткиња је била Стевка Пауновић, музичке нумере на окарини и игре Хајдук Вељко, Трговачко, Руменка и Поломка, Брестовац се представио влашким играма и песмом на дудуку који је свирао Душан Николић, Челарево је извело покладни обичај из босанске крајине Мачкаре, а представиле су се и њихове певачке групе, Слатина се, поред песме и игре, представила и извођењем обичаја за Богојављење и бајалицом за здравље, Брестово је представио солисте и игре из Србије, за Халово су такође наступили солисти и играчи, а чланови Поповице поред наступа играча и свирања на дудуку, извели су обичај на витлу. Ове године је изостало рангирање група.
Председница жирија избора за најлепшу пастирицу била је почасна гошћа смотре Јелисавета Карађорђевић, која је уручивала награде Златаре Мајданпек. За најлепшу је проглашена Маја Мартиновић из села Брестовац. Сценарио смотре био је поверен Богданки Ђурић (тада Илић) и Драгану Петровићу, који је био и водитељ програма, а редитељ целог програма била је Богданка Ђурић. У вечерњим сатима уследила је „Распевана хомољска ноћ“, програм у којем је наступио велики професионални фолклорни ансамл „Банатул” из Темишвара (Румунија). Цео програм одвијао се на летњој позорници ФК „Звижд”. 
У недељу, 27. маја, због кише која је почела да пада, није одржана демонстрација испирања злата на Пеку, као ни програм народне вештине и забаве сада насловљен „Ко воли нек изволи”, осим такмичења „Златне руке”, у којем су учествовали такмичари са територије општине Кучево, а који се одвијао испод надстрешнице ресторана „Плажа”. У 15 часова започела је 5. Републичка смотра дечјег изворног фолклора у великој сали Спомен дома културе, због кише која је наставила да пада. За сценарио и режију била је задужена Богданка Илић, а водитељ је био Драган Петровић. У програму су наступиле фолклорне групе  из Титовог Врбаса, Штрпца, села Петловача, Ушћа, Краљева, Баточине, Кушића, Брестовца, Рашанца, Крушевца-Падеж. Одабрана група деце из општине Кучево није наступила из непознатих разлога. Све дечје групе добиле су повељу и златну плакету смотре као и књигу Народни музички инструменти, поклон Савеза за бригу и васпитање деце Србије. На овој Смотри изостало је учешће Дечјих новина, како у покровитељству, тако и у организацији изложбе дечјих радова, која због тога није ни одржана.
Новина овог дана смотре био је велики рок концерт, који је покренут на иницијативу младих из Кучева, за чију је организацију био задужен Слободан Марјановић, сарадник на смотри. На концерту су учествовале рок групе из Кучева (Интер вивос) и Раброва, као и групе „Тунел“ са солистом Владом Џетом и „Револвер“ из Београда. И овај концерт одржан је у Спомен дому културе.
 

 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest