27. ФЕСТЕФ - НАГРАДЕ

Жири 27. Фестивала телевизијског етнолошког филма – ФЕСТЕФ, у саставу др Слободан Наумовић, етнолог, председник, и чланови Eлизабета Конеска, етнолог,и Драгомир Зупанц, редитељ, прегледаoје све филмове у конкуренцији за награде. Жири се састајао 06, 07, 08 и 09.09.2018. године и на основу Правилника Фестивала телевизијског етнолошког филма – ФЕСТЕФ,  донео је следећу

 

О Д Л У К У:

 

  1. Гран при „Златни пастир“за најбољи домаћи филм додељује се филму „ЦИПОВКА, ХЛЕБ КОЈИ СЕ СМЕЈЕ НА МЕСЕЦ“ ауторке ЈЕЛЕНЕ ВУКМАНОВИЋ, у производњи Радио телевизије Војводина, за богато документовану и фино исткану студију о посебној врсти хлеба – циповки која повезује различите националне традиције у Војводини, а одскора је препозната и као нематеријално културно наслеђе Србије;

  1. „Сребрни пастир“ за етнолошки записдодељује се филму „ВАМПИР ИЗ КИСИЉЕВА“, аутора НОВИЦЕ САВИЋА у производњи РТС – Студио Пожаревац, за ефектну белешку о односу људи према контроверзној појави вампира, која не престаје да узбуђује и плаши јавност, „претећи“ да и сама прерасте у својеврсно културно наслеђе;

 

  1. „Сребрни пастир“ за најбољу режијудодељује се СЛАЂАНУ СТОЈАНОВИЋУ за режију филма „ДЕЈАН“, у производњи РТС – Дописништво Врање, за елегантно и визуелно промишљено приповедање о свештенику који у слободно време негује још једну велику и необичну љубав;

 

  1. „Сребрни пастир“ за најбољи сценарио додељује се ауторки СВЕТЛАНИ МИЉАНИЋ за филм „ГАЛИПОЉСКИ СРБИ – ЈЕРУ МИ ПРОСИ ДУЛГЕР НИКОЛА“ у производњи Радио телевизије Војводина, за истрајан приступ приказивању галипољских Срба, који је исходио серијалом вредних тв-емисија;

 

  1.  „Сребрни пастир“за најбољу камеру додељује се ЗЛАТКУ ЂУРЂЕВИЋУ за сниматељски рад у филму „ДРАГОМИРАЦ“ у производњи ТВ Центар – Свилајнац, за промишљен избор кадрова и композицију слике који нас упознају са стваралаштвом самоуког пољопривредника - сликара;

 

  1. „Сребрни пастир“за најбољу монтажу додељује се ЈОВАНИ ФИЛИПОВИЋ за монтажу филма „РЕТКА МЕЂУ СВОЈИМА – ГУСЛАРКА У СРПСКОЈ ТРАДИЦИЈИ“ у производњи РТС – Образовно–научни програм, за мајсторско коришћење различитих сликовних материјала у приповедању о недовољно вреднованом доприносу жена–гусларки музичком наслеђу Србије;

 

  1. „Сребрни пастир“ за најбољи аматерски филм додељује се филму „САНЗИАНА“, ауторкеЗвездане Станојевић, за пажљиву реконструкцију елемената традиционалне културе Влаха и ентузијазам који уноси у рад са младим глумцима аматерима;

 

  1.  „Златни пастир“ и повеља CedricDallierза набољи страни филм додељује се филму „ЛЕТЕЋИ ФРАТАР“ редитеља ДАВОРА БОРИЋА, упроизводњи Хрватске радио телевизије, за ненаметљиво, а изражајно владање елементима филмског језика у сликању портрета изузетног духовника и етнолога;

 

  1. „Сребрни пастир“ у страној конкуренцијидодељује се ауторки ЛЕЈЛИ ТОПРАК из Турске, за филм „ЦРВЕНА МАРАМИЦАза ефектно испричану, универзалну људску причу о значају традиционалних песама и игара за очување идентитета и људског достојанства у најтежим животним искушењима.

 

Жири је одлучио и следеће:

 

  1. Специјално признање додељује се ауторима филма „ЂУРЂЕВДАН У СЕЛУ КОГА НЕМА ВИШЕ“, АЛЕКСАНДРИ ЈОВАНОВИЋ иЖАРКУ ЈОКСИМОВИЋУ,у производи РТК2, за медијски допринос оживљавању традиционалне културе у напуштеном српском селу на Косову;

 

  1. Специјално признањедодељује се ауторки филма „КАД ИМА ШЉИВА ИМА СВЕГА“, ГОРДАНИ ПАЈИЋ, за обухватан приступ култури шљиварства и њиховој традиционалној обради;

 

  1. Специјално признање додељује се ИВИ КУЗМАНИЋУ и АЛЕКСЕЈУ ПАВЛОВСКОМ за филм „ХИША“, у производњи ХРТ, за проницљив филмски поступак којим се разоткривају парадокси који обележавају посао заштите споменика културе;

 

  1. Специјално признањедодељује сеЕВИ ПИBАЧ и МАТЈАЖУ ПИНТЕРУ,ауторима филма „РАШЧАРАНИ БИОСКОП“ из Словеније, за ефектан оглед о магијској моћи филма, чијим приказивањем после много година аутори испуњавају мисију покојног антрополога–синеасте и спајају различите генерације у ритуалу заједничког гледања;

 

  1. Специјално признањедодељује сеНОВАКУ КНЕЖИЋУ из Вишеграда, за филм „ПОСЛЕДЊЕ РАБАЏИЈE“, за упечатљиву употребу различитих техника снимања у дочаравању тегоба које трпе људи и волови при обављању рабаџијског заната.

27. ФЕСТЕФ - КАТАЛОГ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На доле наведеном линку можете погледати каталог 26. Фестивала телевзијског етнолошког филма - ФЕСТЕФ 2017:

files/27_FESTEF_KATALOG.pdf

 

ЖИРИ 27. ФЕСТЕФ-а

Директор 27. Фестивала телевизијског етнолошког филма ФЕСТЕФ 2018, на основу Правилника Фестивала телевизијског етнолошког филма, дана 15.08.2018. године, донела је

О Д Л У К У

О именовању чланова Жирија 27. ФЕСТЕФ-а

Члан 1.

За чланове Жирија 27. Фестивала телевизијског етнолошког филма – ФЕСТЕФ 2018, који се у Кучеву одржава у дане од 7. до 9. септембра 2018. године, именују се:

  • Елизабета Конеска, етнолог, кустос у Националном музеју Македоније,
  • Драгомир Зупанц, редитељ и
  • Др Слободан Наумовић, етнолог.

Члан 2.

Чланови Жиријасу дужни да прегледају све филмове и присуствују програмима Фестивала.

 

Члан 3.

Одлуку о наградама чланови Жирија 27. ФЕСТЕФ-а  доносе независно, по сопстевој савести и стручном знању.

Одлука се сачињава у писменом облику и то најмање у 5 примерака, а саопштава се на Округлом столу ФЕСТЕФ-а.

 

Члан 4.

За своје ангажовање члановима Оцењивачке комисије Фестивала припада одговарајућа новчана надокнада.

Члановима оцењивачке комисије обезбеђени су путни трошкови, а за време трајања Фестивала и смештај и исхрана у Кучеву.

 

За Организатора ФЕСТЕФ-а

Директор

Јасмина Благојевић

27. ФЕСТЕФ

 

 

ПРОГРАМ - 27.ФЕСТИВАЛ ТЕЛЕВИЗИЈСКОГ ЕТНОЛОШКОГ ФИЛМА - ФЕСТЕФ 2018.

ПЕТАК07/09/2018 FRIDAY

 

14.00 – укупно трајање /Total Duration67.19

ИЗВАНА, ИЗНУТРА – 90 година Одсјека за етнологију и културну антропологију OUTSIDE, INSIDE- 90 YearsoftheDepartmentofEthnologyandCulturalAnthropology, Иво Кузманић, Алексеј ПавловскиIvo Kuzmanic, Aleksej Pavlovsky, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 29.49 / 2017

ЦРВЕНА МАРАМИЦА REDHANDKERCHIEFKIRMIZIMENDEL, Лејла Топрак, LeylaToprak,ТУРСКА TURKEY, 16.20/ 2017

ЂУРЂЕВДАН У СЕЛУ КОГА НЕМА ВИШЕ  ST. GEORGE'S DAY IN THE VANISHED VILLAGE, Александра Јовановић, Жарко Јоксимовић  Aleksandra Jovanovic, Zarko Joksimovic, РТК2 ПриштинаRTK2 Prishtina, 21.10 / 2018

ПЕЉЕШКИ ПОНОСPONOS ON PELJESAC,Давор БорићDavor Boric, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 26 / 2017

 

17.00– укупно трајање/Total Duration90.00

ТРСТ – ФУДБАЛЕРСКА ПРИЧА TRIESTE – A FOOTBALLER STORY,Новица Савић NovicaSavic, РТС Студио Пожаревац, СРБИЈАSERBIA28.17

ЧУНАРСТВО BOATBUILDING, Драгица Ковачевић Раденовић, Саша Терзић Dragica Kovacevic Radenovic, Sasa Terzic, РТЦГ, ЦРНА ГОРА MONTENEGRO, 23,13/2017

ИЗЛАЗEXIT, Катарина ВолKatharina Woll, ИЗРАЕЛISRAEL 24 / 2017

ПОСЉЕДЊЕ РАБАЏИЈЕ THE LAST BULLOCKIES, Новак КнежићNovak Knezic, БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНАBOSNIA & HERZEGOVINA, 18 / 2017

 

20.00Отварање/ Oppening;

укупно трајање/Total Duration93.07

ЕТНОГРАФСКИ СТУДИЈА АЛГОРИТАМА ETHNOGRAPHIC STUDY OF ALGORITHMS, Далибор Кнап Dalibor Knapp, ЧЕШКА РЕПУБЛИКА CZECH REPUBLIC, 6 / 2017

РЕТКА МЕЂУ СВОЈИМА – Гусларка у српској традицији ONE OF A KIND– Female gusle player in Serbian tradition,Јелена Радовић ЈовановићJelenaRadovicJovanovic, РТС Образовно-научни програм,СРБИЈАSERBIA, 20.44 / 2017

ЗНОЈ SWEAT, Кристин Сноуберд Kristin Snowbird,КАНАДАCANADA, 4.44 / 2016

КИЛО МУВЉИХ КРИЛАONE KILO OF FLY'S WINGSYEK KILOO BALE MAGAS, Реза Собхани, Reza Sobani IRAN IRAN, 28.46 / 2016

ВАМПИРИЗКИСИЉЕВАKISELJEVO VAMPIRE, НовицаСавићNovica Savic, РТССтудиоПожаревац, СРБИЈАSERBIA2.55 / 2018

У СНУ И НА ЈАВИ, ЦЕЛО СЕЛО УМЕТНИЧКО ДЕЛО, THE DREAM AND THE REALITY, ONE VILLAGE, ONE PIECE OF ART, Светлана МиљанићSvetlana Miljanic, РТВ, СРБИЈАSERBIA, 29.58 / 2017

............................................................................................................................................................................................................

 

СУБОТА 08/09/2018SATURDAY

 

11.00 – укупно трајање/Total Duration97.00

ДЕЈАНDEJAN,  Слађан СтојановићSladjan Stojanovic, РТС, дописништво Врање, СРБИЈАSERBIA, 20 / 2017

ЛЕТЕЋИ ФРАТАР,THE FLYING FRIAR, Давор БорићDavor Boric, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 50 / 2017

КАДЂАВОЛИИГРАЈУЗАДЈЕВУWHEN THE DEVILS DANCE FOR THE VIRGINCUANDO LOS DIABLOS BAILAN PARA LA VIRGEN, ХулиоМора, ЕнрикеСармјенто,Julio MoraEnrique Sarmiento ПЕРУPERU, 20 / 2016

САКРЕШТАН (ЦРКВЕЊАК)SACRIST, Лука Клапан Luka Klapan, ХРВАТСКА, 17 / 2018

 

14.00 – укупно трајање/Total Duration99.05

МЕЛКИОР – Краљ од Вал ди Фјеме до Витлејема MELCHIORE - a King from the Val di Fiemme to Bethlehem MELCHIORE - un Re dalla val di Fiemme a Betlemme, Алберто Белтрами, Alberto Beltrami, ИТАЛИЈА ITALY, 15.30/2017

СЕДЕЊЕ SIT, ЈокоОкумура, Yoko Okumura, САДUSA, 12 / 2017

ЈУГОИСТОЧНИПОКРЕТSOUTH EAST MOTIONЛаураСалома, Laura Salomaa, ФИНСКАFINLAND,6 / 2017

БАДЊАК У ПОТКАЉАЈИ CHRISTMAS IN POTKALJAJA, Жарко Јоксимовић Zarko Joksimovic,РТК2 ПриштинаRTK2 Prishtina,32.35 / 2017

МЕЛАMELA,Рагувар Непал & Шива Шаран КоиралаRaghuwar Nepal & Shiva Sharan Koirala, НЕПАЛNEPAL, 7 / 2016

ПЕЉЕШКИ ПОНОСPONOS ON PELJESAC,Давор БорићDavor Boric, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA, 26 / 2017

 

17.00– укупно трајање/Total Duration93.17

ДАН ЗИДА THE DAY OF THE WALLILGIORNODELMURO, ДанијелеГреко& МауроМаугериDaniele Greco & Mauro MaugeriИТАЛИЈАITALY, 14 / 2017

ДРАГОМИРАЦ DRAGOMIRAC, Предраг Тодоровић, Слађан Богдановић Predrag Todorovic, Sladjan Bogdanovic, ТВ ЦЕНТАР, Свилајнац, СРБИЈАSERBIA, 18 / 2018

ГАЛИПОЉСКИ СРБИ – ЈЕРУ МИ ПРОСИ ДУЛГЕР НИКОЛАGALIPOLI SERBS – DULGER NICOLA PROPOSING TO JERA, Светлана МиљанићSvetlana Miljanic, РТВ, СРБИЈАSERBIA, 26.47 / 2018

ПЕСМА БЕКТАША THE SONG OF BEKTASHI,Гоце Цветановски Goce Cvetanovski, МАКЕДОНИЈА MACEDONIA, 22.35 / 2017

КАД ИМА ШЉИВА ИМА СВЕГАTHEALMIGHTYPLUM, Гордана ПајићGordanaPajic, Ваљево,СРБИЈАSERBIA,11.55 / 2017

 

20.00укупно трајање/Total Duration97.47

САНЗИАНАSANZIANA, Звездана Станојевић ZvezdanaStanojevic, СРБИЈАSERBIA10.46 / 2018

ХИША (КУЋА) THEHOUSE, Иво Кузманић, Алексеј ПавловскиIvoKuzmanic, AleksejPavlovsky, ХРТ, ХРВАТСКА CROATIA,  29.57 / 2018

ЦИПОВКА – хлеб који се смеје на месец CIPOVKA – The Bread Smiling at the Moon, Јелена ВукмановићJelena Vukmanovic, РТВ, СРБИЈА, 20.37 / 2017

РАШЧАРАНИ БИОСКОПDISENCHANTED CINEMA, Ева Пивач, Матјаж Пинтер Eva Pivac, Matjaz Pinter, СЛОВЕНИЈА SLOVENIA, 20 / 2017

КОВАЧКА ВАТРА, BLACKSMITHSFIRE, Добривоје & Добрила Пантелић Dobrivoje& DobrilaPantelic, СРБИЈА SERBIA, 6.27 / 2018

ОДСУТНА РАНА ABSENT WOUND, Марјам Тафакори, Maryam Tafakory,ИРАН IRAN, 10 / 2017

............................................................................................................................................................................................................

 

НЕДЕЉА09/09/2018 SUNDAY

 

09.30 – 13.00ИЗЛЕТ/ Excursion...

 

14.00 –15.00 ОКРУГЛИ СТО/ROUND TABLE

 

17.00– укупно трајање/Total Duration98.39

МОЈ СТРИЦ АРХИМЕД  MY UNCLE ARCHIMEDES, Елисавета Ђина ГеоргиадуElissavet Gina GeorgiadouGRČKA GREECE, 27.45/2018

КАФАНА-МУЗЕЈ,  THE TAVERN – MUSEUM,Борислав Хложан, Милан БелегишанинBorislav Hlozan, Milan Belegisanin,РТВ, СРБИЈАSERBIA, 26.15/2017

ОД ПОЉА ПОЉУ, FROM THE FARM FIELD, Добривоје & Добрила Пантелић Dobrivoje & Dobrila Pantelic, СРБИЈАSERBIA, 13.18 / 2018

ШАРЕ ПРОШЛОСТИ  PATTERNS OF THE PAST, Зоран ПејичићZoran Pejicic, РТРС, БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНАBOSNIA& HERZEGOVINA, 31.26/2016

 

20.00Додела награда, приказ победничког филма

Awarding ceremony, Winner Film Screening

Додатне информације